زمان جاری : 5 آبان 1400 نام کاربری :
پسورد :
یا عضویت | رمز عبور را فراموش کردمبه جمع ما بپیوندید
bahare25
ارسال‌ها : 21
عضویت: 2021-08-02 09:20:03
محل زندگی:
سن: 1393
شناسه یاهو: ندارد
تعداد اخطار: 0
تشکرها : 0
تشکر شده : 0
پاسخ : <-AnswerId-> RE فیستول مقعدی چیست؟ معرفی بهترین روش های درمان فیستول

بیماری فیستول یا در اصطلاح پزشکی ناسور، به مسیر، مجرای یا اتصال غیر طبیعی گفته میشود، که دو عضو از بدن را به هم مرتبط می کند. شایع ترین موضع ایجاد این بیماری در مقعد است. در این حالت بخشی، مجرای ایجاد شده از یک طرف به  انتهای روده بزرگ و از طرف دیگر به پوست اطراف مقعد متصل میشود.

علت
علت این بیماری عفونت است و معمولاً از آبسه ها ناشی میشود. آبسه به تجمع عفونت در زیر پوست اطراف مقعد گفته میشود. عفونت میتواند در سطح پوست نفوذ کند، و مسیر خود را امتداد دهد. تا جایی که عفونت روده به سطح پوست میرسد و مسیری را ایجاد می کند که، فیستول نام دارد.

البته همه آبسه ها فیستول نمیشوند! معمولاً آبسه هایی که درمان نشوند و یا نسبت به درمان مقاوم باشند. و یا بیمار آبسه هایی که به طور کامل درمان نشوند، به فیستول تبدیل میشوند. بر طبق آمار ها حدود ¾ از آبسه ها به فیستول تبدیل میشوند.

از کجا بفهمیم فیستول داریم؟
فیستول از بیماریهای پر نشانه ای است که سریعاً علائم ظاهری آن نمایان میشوند. علائم این بیماری بسته به میزان پیشرفت عارضه متفاوت هستند. از جمله مهمترین این علائم میتوانیم به این موارد اشاره کنیم:

درد
خونریزی
خارش و سوزش اطراف مقعد
قرمزی و التهاب اطراف دریچه مقعد
ترشحات مخاطی و خونی
مشاهده آبسه یا حفره روی سطح پوست اطراف مقعد
بوی نامطبوع
ممکن است همه بیماران این علائم را همزمان تجربه نکنند.

عوارض
مجرای فیستول بیماری جدی است که باید هرچه سریع تر درمان شود. اگر نسبت به درمان این بیماری بی توجهی کنید، ممکن است عوارض دیگری برای شما ایجاد شود. از عوارض درمان نکردن این بیماری می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

تشدید علائم بیماری، افزایش درد، عفونت و …
پیشروی بیماری و افزایش طول و تعداد مسیر فیستول
پیشروی عفونت به سایر بافت های بدن
عفونت خون
سرطان پوست

درمان فیستول
برای درمان، بیماران چاره ای جز جراحی ندارند! باید این مسیر تخلیه و برداشته شود. برای جراحی فیستول پزشکان لیزر درمانی را توصیه میکنند، که در حال حاضر بهترین روش قطعی برای از بردن فیستول است. دیگر روش درمان این بیماری جراحی سنتی بوده است؛ که امروزه به علت ایجاد عوارض متعدد به ندرت انجام میشود.

در ادامه به بررسی بیشتر این دو روش می پردازیم:

درمان فیستول با لیزر
لیزر جدیدترین روشی است که برای جراحی های عمومی استفاده میشود و به دلیل حذف عوارض متعدد مثل عفونت و نیز حذف درد یا خونریزی مورد استقبال بیماران نیز قرار گرفته است.

در این روش تمامی مراحل درمان توسط لیزر انجام میشود. برای درمان فیستول با لیزر نیازی به بیهوشی نیست و جراحی تحت بی حسی انجام میشود.

مراحل درمان شامل برش مسیر فیستول، سوزاندن این مسیر و تخلیه عفونت و مسدود کردن ورودی های فیستول است. در آخر هم بسته به نوع فیستول و محل قرارگیری آن، زخم را بخیه کرده و یا به همان شکل رها می کنند.

در طول جراحی بیمار درد یا خونریزی ندارد. علت این موضوع این است که لیزر حین برش ورودی اعصاب و عروق آسیب دیده را ترمیم می کند و از درد یا خونریزی جلوگیری میشود.


yektanet.com
از مزایای درمان با این روش می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی
بدون درد یا خونریزی
هزینه مناسب
بدون نیاز به دوره نقاهت
ترمیم سریعتر زخم
بدون ایجاد جای زخم روی پوست یا اسکارهای آزار دهنده
پیشگیری از عود مجدد بیماری، لیزر فیستول را می سوزاند و از عود مجدد بیماری جلوگیری می کند.
جراحی سنتی فیستول
این جراحی به روش سنتی در بیمارستان و تحت بیهوشی عمومی انجام میشود. برای جراحی سنتی، مسیر فیستول با استفاده از تیغ جراحی برش داده شده و تخلیه میشود. در این روش نیز تصمیم گیری باز و بسته بودن زخم بر عهده ی پزشک است و بسته به نوع فیستول دارد.

در جراحی باز بر خلاف بسته احتمال عود مجدد بیماری کمتر است، اما خطر عفونت بیشتر است.

این جراحی بسیار حساس است. زیرا مسیر فیستول از عضله ی اسفنکتر مقعدی عبور میکند، این عضله وظیفه کنترل دفع را بر عهده دارد. هر اشتباهی در جراحی موجب آسیب این عضله شده و نتیجه ی آن بی اختیاری در کنترل مدفوع و گاز روده است.

از معایب این جراحی می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

نیاز به بستری در بیمارستان و تزریق داروی بیهوشی
خطر خونریزی شدید
خطر عفونت زخم
خطر بی اختیاری در کنترل مدفوع ( موقت یا دائمی)
احتمال به جای ماندن جای زخم های جراحی
دوره نقاهت طولانی و نیاز به استراحت در منزل

ادامه مطلب


امضای کاربر :
1400/6/25
نقل قول این ارسال در پاسخ گزارش این ارسال به یک مدیر
پرش به انجمن :